Ostatnia aktualizacja:   Rok 2015                                
 
Menu główne
Godne uwagi
Trafiona przez piorun

Czytania na każdy dzień

Spotkanie
z Terry Bork

 
Newsletter
Chcesz otrzymywać infrmacje na swoją skrzynkę e-mail? Dodaj swój adres e-mail do naszej bazy.
Poznawanie i rozważanie Prawd Wiary

Trudno jest wierzyć w coś czego nie znamy. Zaufać obcemu, nieznajomemu. Jak wierzyć w Boga, ufać Jemu jeżeli Go nie znamy, nic o nim nie wiemy jaki jest, kiedy mamy Jego fałszywy obraz. Im bardziej Boga poznamy, odkryjemy, że jest Miłością, Miłosierny, Przyjacielem, że nas kocha, pragnie naszego dobra doczesnego i wiecznego, jest Potężny Wszechmocny, łatwiej będzie w Niego uwierzyć i Go pokochać.

Kiedy poznamy prawdy wiary i zrozumiemy je – na ile człowiek może je zrozumieć – łatwiej będzie nam je przyjąć i uwierzyć. Nasza wiara nie polega na ślepym przyjęciu, ale ma podstawy rozumowe, które możemy udowadniać i ogarniać rozumem. U podstaw naszej wiary jest osoba Jezusa Chrystusa, którego istnienie udowodniły nauki historyczne. Ale nie są wstanie udowodnić, że Jezus jest Bogiem. Poznając fakty z życia Jezusa , albo przyjmę i uwierzę, albo odrzucę. Droga do wiary jest droga rozumową, poprzez odkrywanie, zrozumienie do przyjęcia.  Czy można dążyć do nieba, życia wiecznego jeżeli w nie nie wierzymy?

Poznajemy prawdy wiary przez:

  1. Czytanie i rozważanie Pisma Świętego.
     
  2. Studiowanie dokumentów Kościoła.
     
  3. Czytanie książek i czasopism religijnych.
     
  4. Modlitwę – bo prawdy wiary trzeba poznawać na kolanach, bo do ich przyjęcia potrzebna jest też łaska wiary.
Poznanie i przestrzeganie zasad moralnych
Najważniejszym i w zasadzie jedynym przykazaniem jest przykazanie „Miłości Boga i bliźniego”. W nim zawarte są wszystkie pozostałe przykazania, przepisy i wskazówki, bo one tylko wyjaśniają co to znaczy kochać.

Bóg pragnie dobra dla człowieka, dlatego nie zostawia go samego. Bóg dał człowiekowi swoje przykazania, które są drogowskazem na drodze życia. Pokazuje co jest dobre, a co złe, a od człowieka zależy co wybierze. Człowiek jest wolny i może wybierać dobro lub zło, ale nie ma prawa zła nazywać dobrem i go legalizować jako dobro.

Można traktować przykazania jako zło konieczne, jako zakazy nakazy, które ograniczają mnie, moją wolność. Nie pozwalają mi żyć po swojemu jak ja chce. I wtedy zachowywanie ich będzie dla mnie ciężarem.

Nie ma absolutnej wolności, moją wolność ogranicza wolność drugiego człowieka, którą powinienem uszanować. Prawdziwa wolność polega na wyborze dobra, a nie tego co ja chcę, ponieważ wybór zła prowadzi do zniewolenia przez nie, a wybierając dobro pozostaję wolny.

Kiedy odkryję ich wartość, że one stoją na straży dobra i wolności mojej i bliźniego. Poznam twórcę prawa, którym jest Bóg, który mnie kocha i z miłości daje mi je, łatwiej będzie mi je przyjąć i według nich postępować.

Przykazania  i przepisy kościelne, wyjaśniają przykazania Boże i dopasowują do obecnych czasów.  
« wstecz
 
© 2007-2009 Odnowa w Duchu Świętym - Diecezja Siedlecka
Polecamy: tworzenie stron www, sklepy internetowe, portal studencki, cms, paintball międzyrzec podlaski, cms
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".